Podstawowe informacje
Małopolska Letnia Szkoła Ekonomii Społecznej to inicjatywa edukacyjna Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie realizowana w porozumieniu z Instytutem Spraw Publicznych Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Główne cele Małopolskiej Letniej Szkoły Ekonomii Społecznej to:
- zwiększenie wiedzy teoretycznej przedstawicieli małopolskich jednostek samorządu terytorialnego (jst) nt. ekonomii społecznej oraz zacieśnienia współpracy z podmiotami ekonomii społecznej (PES) i powierzania im realizacji usług społecznych świadczonych dla lokalnych społeczności;
- zaprezentowanie dobrych praktyk w trakcie wizyt studyjnych do PES współpracujących z samorządami;
- przedstawienie sposobów na skuteczną kooperację z PES;
- wypracowanie pomysłów dotyczących współpracy jst z PES;
- integracja pełnomocników/pracowników jst pomiędzy sobą, wymiana wiedzy i doświadczenia z dotychczasowej współpracy z lokalnymi PES.
Organizacja Małopolskiej Letniej Szkoły Ekonomii Społecznej poświęconej podniesieniu wiedzy nt. ekonomii społecznej wśród przedstawicieli jst jest odpowiedzią na wnioski wynikające z zapisów strategicznych dokumentów na poziomie krajowym i regionalnym – Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej do 2030 r. Ekonomia Solidarności Społecznej oraz Regionalnego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej w województwie małopolskim do 2030 r.
Miejsce: Kraków i Małopolska
Termin: 3 dni, 8-10 lipca 2025 r.
Grupa docelowa: przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego (JST), w tym przedstawiciele władz samorządowych szczebla gminnego i powiatowego - zwłaszcza Pełnomocnicy ds. organizacji pozarządowych z terenu województwa małopolskiego i osoby zajmujące się współpracą z organizacjami pozarząowymi oraz Radni).
Liczba uczestników: max. 30 osób
Forma zajęć: konwersatoria z podstaw ekonomii społecznej, warsztaty, wizyty studyjne, gra miejska, spacerium spółdzielcze
Wykładowcy: pracownicy naukowi uczelni, eksperci z obszaru ekonomii społecznej, praktycy z małopolskich podmiotów ekonomii społecznej
Miejsce odbywania się zajęć: sala Uniwersyteu Jagiellońskiego (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej przy ul. Łojasiewicza 4), małopolskie podmioty ekonomii społecznej, w tym przedsiębiorstwa społeczne, przestrzeń miasta Krakowa
Rekrutacja: patrz podzakładka Nabór
Efekty: uczestnicy rozwiążą pre i post testy badające stopień wiedzy nt. ekonomii społecznej przed i po udziale w Małopolskiej Letniej Szkole Ekonomii Społecznej. Na zakończenie każdy uczestnik z pozytywnym wynikiem post-testu otrzyma zaświadczenie o udziale w inicjatywie poświadczone przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie i Uniwersytet Jagielloński.
Program - patrz podzakładka Program
Prowadzący - patrz podzakładka Sylwetki Wykładowców
Wyżywienie: uczestnikom zostaną zapewnione przerwy kawowe i obiady
Nocleg: Uczestnikom spoza Krakowa może być zapewniony nocleg ze śniadaniem z 8.07 na 9.07 oraz z 9 na 10.07.2025 r.
Transport: Uczestnicy we własnym zakresie docierają do miejsc odbywania się zajęć w ramach Małopolskiej Letniej Szkoły Ekonomii Społecznej. Organizatorzy nie zwracają kosztów dojazdu do Krakowa i powrotu do miejsca zamieszkania uczestników. Uczestnicząc w zajęciach w obrębie Krakowa uczestnicy zobowiązani są, w miarę potrzeby, wykupić bilety komunikacji miejskiej. Organizatorzy zapewniają transport na wizytę studyjną poza Kraków i powrót do Krakowa.
Kontakt - Maria Kucińska, mkucinska@rops.krakow.pl/(12) 422 06 36 wew. 26