Europejskie regiony spotykają się w Krakowie, aby dyskutować nad budowaniem potencjału procesu zielonej transformacji
Regiony/miasta i podmioty ekonomii społecznej z 4 państw członkowskich spotkają się 30 listopada i 1 grudnia 2022 r. w Krakowie (PL), aby wymienić się dobrymi praktykami ułatwiającymi budowanie potencjału w procesie zielonej i społecznej transformacji.
Program zakłada spotkania z decydentami, przedstawicielami administracji publicznej i ekonomii społecznej z Małopolski, wizyty studyjne do oddolnych inicjatyw lokalnych, jak i interaktywne sesje warsztatowe, w trakcie których uczestnicy porównają polityki i działania z Małopolski z tymi z innych regionów/miast i przedyskutują konkretne działania jakie mają zostać podjęte. Szczególny nacisk zostanie położony na sposoby wzmocnienia potencjału wśród mieszkańców, PES i władz publicznych, aby stymulować i rozwijać projekty oparte na ekonomii społecznej w zakresie wspólnot energetycznych i gospodarki o obiegu zamkniętym.
Warsztat jest organizowany w ramach europejskiego projektu RESPONDET.
Został poprzedzony kilkoma miesiącami pracy partnerów projektu, w tym 2 innymi transnarodowymi spotkaniami w Barcelonie i Namur, w trakcie których nastąpiła wymiana opracowań nt. stanu obecnego, przygotowanych przez regionalnych partnerów (konsorcjum).
RESPONDET ma na celu poprawę potencjału lokalnych i regionalnych władz, administracji publicznej, ekonomii społecznej i społeczeństwa obywatelskiego do wspólnego rozwijania inicjatyw wzmacniających zarządzanie zasobami wspólnot opartych na ekonomii społecznej.
Projekt jest zarządzany przez region Katalonii, ale w partnerstwie z Catalan Federation of Cooperatives COOPCAT, European Network of Cities and Regions for the Social Economy (REVES aisbl), Wallonia region (BE) i CONCERTES, Małopolska region (PL), city of Turin (IT) i Torino Social Impact (IT).
Głównymi rezultatami projektu będą lokalne/regionalne plany działań promujące proces zielonej transformacji opartej na es, zwłaszcza w zakresie wspólnot energetycznych i/lub GOZ, oraz rekomendacje i wytyczne.
Zainteresowane osoby będą mogły poszerzyć wiedzę nt. rezultatów projektu, ale także bezpośrednio włączyć się w wymianę doświadczeń podczas „Europejskiego webinaru” i europejskiego policy lab.
Więcej informacji na:
http://www.revesnetwork.eu/project/respondet/
#RESPONDET
Poglądy i opinie wyrażone w tym dokumencie są wyłącznie poglądami autora (autorów) i nie muszą odzwierciedlać poglądów Unii Europejskiej lub EISMEA. Ani Unia Europejska, ani EISMEA nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.